(067) 468-68-36
(067) 468-68-36
(093) 468-68-36

Прием звонков:

Пн-Пт9:00-18:00
Сб-ВсВыходной

Сонячні панелі на балконі: європейський досвід

23/05/2018
Згідно зі звітом, який представила SEIA (Solar Energy Industries Association), в світі найбільше зростання (у відсотковому співвідношенні) потужності фотоелектричних установок доводиться на сегмент домашніх (приватних) електростанцій. Починаючи з 2014 року, в середньому їх потужність збільшується на 55-60%. Стаціонарні сонячні електростанції дозволяють не тільки повністю забезпечити домашнє господарство електроенергією, а й реалізовувати його за вигідним «зеленим» тарифом.
 
     Жителі великих міст, в порівнянні з сільською місцевістю, значно обмежені в можливості встановлення сонячних електричних систем. У міських умовах найбільший розвиток отримала балконна фотовольтаїка. Власник квартири може встановити сонячні панелі або на балконі, або на зовнішній стіні будинку. Отримана в результаті «сонячна» електроенергія може використовуватися для покриття енергоспоживання в домашньому господарстві, тим самим значно скорочуючи споживання електрики із загальної мережі.
 
     Основна перевага такого рішення - можливість використовувати вже наявну домашню систему енергопостачання без додаткової модернізації. Необхідно додатково придбати спеціальний модуль-перетворювач, який просто підключається до звичайної побутової розетки. При цьому сонячні панелі для установки на балконі вже мають вбудований мікроінвертор, що перетворює постійний струм, який виробляється сонячними модулями, в змінний. Але при всій простоті і доступності міські малопотужні сонячні енергосистеми мають істотну проблему - в більшості країн вони знаходяться поза правовим полем. Майже у всіх країнах власники квартир встановлюють їх на власний страх і ризик та, в принципі, можуть бути притягнуті до відповідальності. Наприклад, в Німеччині встановлювати балконні сонячні панелі заборонено законодавством - діючі правила категорично забороняють підключати побутові генеруючі електросистеми безпосередньо до побутової мережі. Це викликано необхідністю забезпечити загальну стабільність енергосистеми. Виняток становлять лише три країни - Швейцарія, Португалія і Австрія, де законодавство дозволяє встановлювати сонячні панелі на балконі.
 
     Але затребуваність міських малопотужних сонячних електростанцій призвела до того, що європейські законодавці затвердили стандарт DIN VDE 0100-551-1, який вступає в силу в 2019 році. Він визначає порядок підключення обладнання для генерації електроенергії, котрі працюватимуть паралельно з іншими джерелами електроенергії, в тому числі - з громадською мережею розподілу електроенергії. Його дія поширюється як на балконні сонячні панелі, так і вітрогенератори.
 
Вирішуючи встановлювати сонячні панелі на балконі, законодавство при цьому вводить ряд важливих обмежень:
  • обмежена максимально допустима сила струму - вона не може перевищувати 2,6 ампера
  • пікова потужність встановлених сонячних панелей не повинна бути більше 600 Вт
  • електричний лічильник в обов'язковому порядку повинен мати систему, яка блокує перетікання електричної енергії, виробленої балконними сонячними системами, в загальну енергосистему.
 
Таким чином, власник міської сонячної електростанції не може працювати за «зеленим» тарифом, вся вироблена їм електроенергія повинна споживатися в домашньому господарстві. Так що доведеться або обмежувати потужність системи, або вирішувати питання використання надлишків виробленої електроенергії. Як варіант - установка систем накопичення електроенергії, які будуть забезпечувати квартиру електрикою ввечері і вночі. Але це відразу значно збільшує як вартість самої системи, так і період її окупності.
 
 
Сонячні панелі на балконі: економічна доцільність
 
Сучасна балконні сонячна малопотужна електростанція на європейському ринку коштує від 1,2 до 1,5 євро за 1 Вт потужності. Таким чином, максимально дозволена по потужності сонячна електростанція для квартири обійдеться своєму власникові в 750 - 900 євро (без урахування вартості установки накопичувачів - акумулятор). Рівень інсоляції в південних районах Німеччини, при установці системи на південній стороні, дозволить балконних сонячної електростанції виробляти близько 500 - 600 кВт-година електроенергії щорічно. За статистикою, в середньому такої кількості електроенергії вистачить для того, щоб покрити в рік 15-20 відсотків споживаної електроенергії. Це дозволить в рік економити на оплаті рахунків за електроенергію близько 160-175 євро (в Німеччині вартість 1 кВт-години електроенергії становить 0,29 євро). В результаті система окупиться протягом 4,5 - 6 років.
 
 
Особливості вибору обладнання
 
Є ще декілька моментів, які обмежують масове використання балконних фотоелектричних систем. Перш за все, архітектурні обмеження - законодавством заборонено встановлювати сонячні панелі на будівлях, які визнані історичною цінністю або архітектурними пам'ятками. Це зроблено для того, щоб зберегти їх первозданний вигляд. Крім того, установка сонячних панелей малоефективна для жителів перших поверхів, адже дуже часто вони знаходяться в зоні тіні, тому ефективність генерації електрики незначна. Жителям, які живуть на верхніх поверхах, пощастило більше, тут сонячні панелі майже не затінені, але при цьому дуже важливо правильно вибрати напрямок - оптимально, сонячні батареї розміщувати на південній стороні. Для балконних сонячних електросистем більше підійдуть монокристалічні сонячні панелі, які мають більш високу продуктивність при розсіяному освітленні. Крім того, виходячи з обмеженості площі, слід вибирати найбільш потужні зразки сонячних панелей, виготовлених за технологією PERC і Half-Cell, які мають потужність близько 280 - 300 Вт.

Комментарии

Сообщения не найдены

Написать отзыв