(067) 468-68-36
(067) 468-68-36
(093) 468-68-36

Прием звонков:

Пн-Пт9:00-18:00
Сб-ВсВыходной

Акумулятор для джерела безперебійного живлення опалювального котла: правила вибору

04/12/2019

У сучасних газових і твердопаливних опалювальних котлах проблема підвищення ефективності спалювання палива вирішена за рахунок ускладнення конструкції, перш за все - за рахунок відмови від енергонезалежності. Таким чином, при зникненні електрики котел перестає функціонувати, що при тривалому простої загрожує розморожуванням системи опалення, що спричинить великі витрати через виконання ремонтних робіт. Це вже не кажучи про той дискомфорт, з яким доведеться боротися жителям будинку.

Наявність дублюючої (резервної) системи енергозабезпечення - важливий елемент системи опалення в районах, які відрізняються нестабільністю подачі електроенергії. При цьому ймовірність відключення значно зростає саме з настанням холодів, чим нижче температура - тим вище ймовірність зникнення електрики. Джерела безперебійного живлення - найпростіший і найдоступніший спосіб забезпечити безперебійне постачання опалювальних котлів електрикою в автономних системах опалення, головним елементом джерела безперебійного живлення є акумуляторна батарея.

Акумулятор для ДБЖ котла опалення: головні параметри

Ємність акумулятора - основний параметр, на який слід звернути увагу, вибираючи АКБ для джерела безперебійного живлення опалювального котла. Чим більше ємність - тим більше часу акумуляторна батарея зможе забезпечувати роботу автономної системи опалення. Мінімальна рекомендована фахівцями ємність АКБ - 60 А*год, в середньому цього повинно вистачити на 7 годин автономного функціонування системи опалення. Оптимальною, за думкою фахівців, є ємність 90 ампер-годин, при пропажі електрики така АКБ здатна забезпечити роботу автономно протягом 10 годин (взяті усереднені показники, конкретні дані можна отримати, виходячи з конкретних показників енергоспоживання котла). Якщо загроза відключення електрики велика і вона носить дуже тривалий характер, тоді необхідний дуже ємний акумулятор, наприклад, АКБ ємністю 200 А*год, який здатний забезпечити до 22 годин автономної роботи.

Який тип акумулятора вибрати

Для використання в системах безперебійного живлення підходять тільки два типи акумуляторів - літій-іонні і свинцево-кислотні (GEL, AGM та AGM мультігель). При цьому категорично заборонено використовувати звичайні стартові автомобільні акумулятори, які заправляють рідким електролітом. Перш за все, цей тип АКБ заборонено використовувати в побутових умовах через виділення шкідливих випарів. Крім того, за своїми характеристиками, стартові автомобільні АКБ не підходять для використання в джерелах безперебійного живлення з двох основних причин:

  • такі акумулятори не здатні витримати глибокий розряд, в деяких випадках АКБ просто виходить з ладу
  • стартерні АКБ здатні витримати невелику кількість циклів заряд-розряд - режим, в якому переважно працює акумулятор в складі джерела безперебійного живлення.

Свинцево-кислотні акумулятори

Це найпоширеніший тип АКБ, які зараз використовуються в ДБЖ, вони мають герметичний корпус і не вимагають постійно обслуговування. Основні види свинцево-кислотних АКБ:

  • гелеві - щоб домогтися пастоподібної маси, електроліт сгущівают за допомогою спеціальних силікономістких добавок. За рахунок того, що гель дуже щільно прилягає до пластин, це дозволяє уникнути їх розшаровування і тим самим - продовжити термін експлуатації АКБ. При їх експлуатації не відбувається виділення шкідливих сполук, тому таку акумуляторну батарею можна встановлювати в житлових приміщеннях. Вони не бояться глибоко розряду, зберігаючи свою ємність і працездатність до 300 випадків майже повного розряду
  • AGM - головна відмінність від гелевих акумуляторів – це використання спеціального наповнювача, пористого скловолокна, просоченого електролітом. Застосування такого заповнювача-сепаратора дозволяє вбирати і утримувати електроліт всередині батареї, його витікання практично виключено, навіть якщо корпус АКБ буде частково пошкоджений. Якщо порівнювати з гелевими акумуляторами, AGM дешевше на 20-30%, але при цьому чутливий до коливань температури і гірше переносить глибокий розряд. Крім того, він здатний витримати меншу кількість циклів заряд/розряд, але його використання в ДБЖ (при нечастому використанні) економічно доцільніше.

Літієві АКБ

Стрімко набирають популярність в якості складової ДБЖ для котлів опалення або циркуляційних насосів. При малих габаритах мають велику ємність, не вимагають регулярного постійного обслуговування, безпечні для людини.

Якщо провести порівняння літій-іонних і свинцево-кислотних акумуляторів, то можна виділити наступні відмінності:

  • ресурс - у свинцево-кислотних АКБ кількість циклів «заряд/розряд» становить в середньому 1500, але при цьому вона залежить від того, як часто відбувається глибокий розряд. При частому глибокому (до 80%) розряді кількість циклів скорочується майже в 3 рази. У літієвих акумуляторних батарей відсутній ефект пам'яті, тому глибина розряду не впливає на їх ємність і працездатність (хоча слід утримуватися від повного розряду, це може пошкодити встановлену керуючу плату), їх мінімальний ресурс становить 2000 циклів, цього достатньо для 5 років роботи
  • втрата ємності - неминуче відбувається під час експлуатації, цей негативний ефект проявляється менше у літієвих АКБ
  • ремонтопридатність - літій-іонні АКБ мають набірну конструкцію, складаються з декількох з'єднаних елементів (банок), які можна замінити. Свинцево-кислотні батареї ремонту не підлягають
  • вартість - тут перевага повністю на стороні гелевих та AGM акумуляторів, їх ціна в кілька разів нижче, ніж у літій-іонних.

Виходячи з проведеного аналізу, вибір типу АКБ залежить від частоти і тривалості зникнення промислової електромережі:

  • свинцево-кислотні АКБ рекомендується використовувати в ІБП для опалювальних котлів, якщо випадки зникнення світла відбуваються рідко і вони тривають недовго, це економічно виправдано
  • літієві (літій-залізо-фосфатні) - слід придбати, якщо відключення електрики відбуваються часто і можуть тривати досить довго.