(067) 468-68-36
(067) 468-68-36
(093) 468-68-36

Прием звонков:

Пн-Пт9:00-18:00
Сб-ВсВыходной

Чи доцільно використовувати стартерний акумулятор у сонячній електростанції

20/11/2018

Нестабільність генерації - головна проблема, яка виникає перед власниками автономних сонячних електростанцій, піки генерації і споживання електроенергії абсолютно не збігаються. Установка систем накопичення та зберігання для сонячної електростанції дозволяє вирішити цю проблему, але правильно вибрати акумулятор непросто. І ось тут починаються підводні камені, адже далеко не всі АКБ придатні для використання в складі сонячної електростанції.

Стартерний акумулятор: чи підійде він для сонячної електростанції?

Начебто самий простий і логічний вихід - купити і встановити звичайну свинцево-кислотну стартерну батарею, вона недорога, тим більше, що на просторах Інтернету можна зустріти «фахівців», які радять саме так і поступати, вибираючи моделі з великою ємністю.

Акумулятор для сонячної електростанції підбирають так, щоб він міг працювати в циклічному режимі і при цьому витримувати глибинний розряд. Стартерні батареї за своєю конструкцією та призначенням не підходять для глибинного розряду, рекомендований рівень розряду - 70-60%, але при цьому він не повинен перевищувати 50%. При більшому розряді батарея витримає близько 10 циклів заряд/розряд, після чого фактично вийде з ладу. Вихід - купити стартерну батарею з дуже великою початковою ємності - це допоможе збільшити кількість циклів розряд/заряд, але при цьому прийдеться істотно переплатити за ресурс, який не буде використаний. Втім, реальної автономності використання таких акумуляторів не дає, вони не здатні впоратися з великим навантаженням, сенсу в їх використанні в складі сонячної електростанції немає.

Велика ємність акумулятора повністю виправдана в тому випадку, якщо має бути підключення потужних електричних приладів, які мають електродвигуни. Для їх запуску необхідний пусковий струм, який в кілька разів може перевищувати робочі показники. Тому, щоб забезпечити таке значення струму, при запуску напруга акумулятора значно «провисає», падаючи нижче допустимого мінімального робочого напруги інвертора (прилад, що перетворює постійний струм в змінний). Відбувається спрацьовування захисної системи і АКБ відключається від навантаження. Саме тому акумулятор невеликої ємності не зможе запустити електроінструмент з високими пусковими струмами.

Гелеві та AGM акумулятори

Для використання в сонячних електростанціях більше підходять гелеві або AGM акумулятори:

  • в гелевих акумуляторах електроліт являє собою пастоподібну масу - це спеціально загущений розчин сірчаної кислоти за рахунок внесення силікономістких добавок. Він краще утримує матеріал на пластинах, які завдяки цьому менше розшаровуються в процесі експлуатації
  • в AGM акумуляторі рідкий електроліт утримується в особливому скло-капілярному матеріалі, який чимось нагадує губку - такий підхід також дозволяє продовжити термін експлуатації пластин за рахунок захисту активної речовини від осипання.

Той рівень розряду, який для звичайних кислотно-свинцевих АКБ з рідким електролітом пов'язаний з відправкою в утиль, для селевих та AGM акумуляторів - нормальний робочий рівень. І хоча деякі виробники пишуть про можливість 100% глибини розряду, це не зовсім коректно - при такому рівні акумулятор може і не відновити свою початкову ємність, а при циклічному дуже глибокому розряді - швидко вийти з ладу. Чим менше рівень розряду - тим більше циклів витримає АКБ, для якісних (це важливо) AGM батарей від провідних виробників цілком справедлива наступна залежність:

  • розряд до 50% від номінальної ємності - до 1500 циклів
  • розряд до 60-70% - до 700 - 800 циклів
  • розряд до 80% - близько 500 циклів.

Важливо відзначити - все вище сказане стосується лише дійсно гелевим акумуляторів від перевірених виробників. На українському ринку зараз з'явилося багато пропозицій про продаж «гелієвих» акумуляторів. Уже в самій назві міститься помилка - акумулятор може бути тільки «гелевим». Насправді, за тією вартістю, за якою вони продаються - це звичайні свинцево-кислотні стартерні акумулятори, при виробництві яких використовувалися спеціальні технології, що дозволяють збільшити циклічний ресурс і допустиму глибину розряду.

Відзначимо кілька моментів, які безпосередньо впливають на термін служби акумулятора:

  • товщина і склад пластин - важливі показники, що визначають термін служби АКБ, а також їх циклічний ресурс. І тут варто розуміти, що в стартерних батареях пластини роблять тонкими - це дозволяє отримувати великі за значенням пускові струми, щоб запустити стартер-генератор. Крім того, щоб поліпшити адгезію (прилипання) пастоподібної маси в гелевих АКБ, до складу пластин, крім свинцю, додають кальцій. Тонкі пластини дуже чутливі до глибокого розряду, через протікання струму вони можуть деформуватися і обсипатися. Тому, щоб збільшити циклічність і довговічність, а також збільшити допустиму глибину розряду, в акумуляторних батареях для сонячних електростанцій пластини роблять товщі, а також до їх складу додають олово. З урахуванням того, що вартість олова в 10 разів більше, ніж свинцю, це відразу призводить до подорожчання АКБ. Але за рахунок збільшення ресурсу батареї такі витрати варто вважати виправданими
  • чистота активних матеріалів - у провідних виробників АКБ, чия продукція відрізняється тривалим терміном служби, пластини виготовлені з первинного (що не був у вжитку) свинцю, що має чистоту не менш 99,94%. Дешеві китайські ( «сірі») моделі виграють в ціні за рахунок використання переробленого (витягнутого з вживаних акумуляторів) свинцю з низьким показником чистоти.

При цьому важливо не тільки правильно вибрати акумулятор для сонячної електростанції, дуже важливо - грамотно його експлуатувати, а саме забезпечити дотримання режиму заряд/розряд. Це досягається правильним підбором контролера, який не тільки забезпечує підтримання оптимального режиму заряду акумулятора, але і також може відключити навантаження, щоб уникнути рівня критичного розряду АКБ (про контролери заряду, їх типи і особливостях вибору можна прочитати у нас на сайті тут).

Хочете придбати надійний акумулятор для сонячної електростанції - фахівці інтернет-магазину Гранд Оверон, оцінивши параметри станції і обсяги споживання, допоможуть підібрати модель необхідної ємності або розроблять проект з групи акумуляторів. У нас ви зможете купити акумулятор для сонячних батарей від перевірених виробників зі справжньою гарантією, при цьому зазначені на сайті характеристики повністю відповідають реальним.