(067) 468-68-36
(067) 468-68-36
(093) 468-68-36

Прием звонков:

Пн-Пт9:00-18:00
Сб-ВсВыходной

У 2019 року в Україні з'явиться перший «сонячний» кооператив

25/10/2018
У Славутичі в 2019 році планують відкрити перший в Україні енергетичний кооператив, який отримав назву «Сонячне місто». Це буде сонячна електростанція, кошти на будівництво якої збирають за допомогою краудфандінга, її потужність складе близько 100 - 150 кВт.
 
Відбувається все за безпосередньої участі міської влади, внеском якої у «сонячний» кооператив стане надання ділянок для монтажу фотоелектричної установки. Точніше кажучи, сонячні батареї будуть встановлені на дахах декількох муніципальних будівель, а вироблена електроенергія буде продаватися за «зеленим» тарифом для дахових сонячних електростанцій. Частина прибутку буде надходити на рахунок міста (влада обіцяє, що кошти будуть використовуватися для підвищення енергоефективності муніципальних об'єктів), а решта буде розподілятися між учасниками енергокооператива. При цьому жителі Славутича матимуть перевагу при покупці паїв в кооперативі, але якщо активність будуть низька, то акції будуть реалізовуватися по всій Україні.
 
Передбачається, що розмір одного паю/внеску буде встановлений на рівні 300-400 євро, але творці кооперативу не планують обмежувати кількість паїв, що може купити одна людина. Прибуток серед членів «сонячного» кооперативу буде розподілятися пропорційно кількості куплених паїв.
Термін початку будівництва залежить від успішності проведення краудфандінгової компанії, пілотна дахова сонячна електростанція потужністю до 150 кВт може бути здана в експлуатацію протягом 4-6 місяців. Орієнтовна вартість проекту залежить від потужності і може досягти 150 тисяч доларів.
 
Сонячні кооперативи: світовий досвід
Споживчий кооператив - це спільнота людей, які об'єднуються для придбання великої партії товару за оптовими цінами. Це визначення цілком можна застосувати і в разі сонячних кооперативів. Якщо кілька власників будинків об'єднаються разом, щоб встановити сонячну електростанцію, то вони отримують цілий ряд переваг:
 • оптові ціна на обладнання, адже відбувається закупівля великої партії як сонячних батарей, так і всього супутнього обладнання
 • чим більше проект, тим більше уваги він здатний привернути на ринку сонячної енергетики, а значить - зацікавити великих підрядників. Які, конкуруючи між собою, зможуть запропонувати хороші знижки - як на обладнання для сонячних електростанцій, так і на проведення робіт або додаткових послуг: розробка проекту, підготовку необхідної документації тощо.
 
Якщо розглядати американський досвід сонячних кооперативів, то кінцева вартість сонячної електростанції, побудованої об'єднанням власників, виявлялася на 20-25% дешевше, ніж сумарна потужність фотоелектричних станцій, якби кожен з них встановлював їх самостійно.
 
Енергетичні кооперативи - хороший варіант інвестування в сонячну енергетику, адже далеко не кожен може дозволити собі встановити сонячну енергоустановку. Причини можуть бути різними:
 • не вистачає грошей на досить потужну станцію
 • маленька земельна ділянка
 • невдале розміщення ділянки або будівель - для досягнення максимальної ефективності важливо правильно зорієнтувати сонячні батареї. Крім того, ділянка може перебувати в зоні затінення
 • немає власної ділянки, де можна встановити панелі, або будинок орендується, а його господарі не зацікавлені в установці сонячних панелей.
 • Прикладом сонячного кооперативу в США став проект Solar Gardens (Сонячні сади). Кожен бажаючий може стати співвласником сонячної електростанції, придбавши певну кількість акцій (сонячних панелей). Зароблені кошти зараховуються на спеціальний рахунок і можуть бути використані, перш за все, для оплати рахунків за використане із загальної енергосистеми електрику.
 
Можна відзначити кілька переваг, які отримує співвласник сонячної електростанції в рамках проекту «Сонячні сади»:
 • багато власників приватних будинків відмовляються від встановлення сонячних панелей через те, що вони не вписуються в архітектурне рішення будинку, їх вид не гармонує із загальним дизайном (це справедливо для будинків в вікторіанському, класичному або середземноморському стилі). Вступивши в сонячний кооператив, власник такого будинку користується всіма перевагами сонячної енергетики, зберігши при цьому естетичну привабливість власного житла
 • висока продуктивність станції - перш за все, за рахунок підбору майданчика і оптимального розміщення на ній сонячних панелей, чого дуже важко домогтися в умовах досить щільної приватної забудови. Майданчик вибирають так, щоб станція мала мінімальні зони затінення, а самі панелі орієнтують строго на південь, підбирають оптимальну відстань між рядами, потрібний кут нахилу площини панелі і т.д.
 • використання обладнання промислового класу - це дозволяє підвищити продуктивність і знизити втрати. У порівнянні з «домашніми» аналогами, промислові зразки дозволяють збільшити генерацію електроенергії до 30%
 • все обслуговування бере на себе компанія-підрядник
 • член сонячного кооперативу може в будь-який момент як продати власну частку в проекті, так і збільшити його, скуповуючи паї інших власників
 • кожен член кооперативу отримує доступ до системи управління сонячною електростанцією в якості спостерігача. Він отримує повну інформацію в режимі реального часу про обсяги виробленої електрики, виручених коштах за його продаж, поточні витрати на утримання станції, і, головне - про стан свого рахунку і нараховану суму після сплати всіх податків
 • в багатьох штатах діють локальні або федеральні програми підтримки виробників альтернативної енергії, власники приватних сонячних електростанцій отримують пільги і податкові преференції. Які також поширюються і на членів кооперативу «Сонячні сади».
 
Термін дії договору, який укладається при створенні кооперативу - 25 років, він дорівнює терміну надійного функціонування сонячної батареї. Деякі американці розглядають інвестиції в «Сонячні сади» як альтернативу традиційним страховим пенсійним фондам. При цьому права членів кооперативу закріплені на законодавчому рівні - спеціальний закон передбачає захист інтересів вкладників-інвесторів.
 
Сонячний кооператив можна розглядати як свого роду альтернативу банківським депозитам. В українських умовах інвестування в сонячну енергетику значно вигідніше, ніж банківський вклад. Тому цілком логічно припустити, що якщо досвід з енергетичним кооперативом в Славутичі виявиться успішним, знайдеться чимало охочих його повторити.

Комментарии

Сообщения не найдены

Написать отзыв