(067) 468-68-36
(067) 468-68-36
(093) 468-68-36

Прием звонков:

Пн-Пт9:00-18:00
Сб-ВсВыходной

Незважаючи на заяви Президента, зелений тариф переглянути швидко не вийде

10/10/2019

Український ринок сонячної енергетики завмер в тривожному очікуванні - що буде далі і як зміниться зелений тариф для вже діючих сонячних електростанцій і тих, які тільки планується запустити.

Все почалося з заяви Президента України, яку він зробив під час своєї марафонської прес-конференції, безапеляційно заявивши, що зелений тариф, ставки якого зараз найвищі в Європі, необхідно знижувати. При цьому мова йшла про вже діючі об'єкти сонячної генерації, що продають вироблену електроенергію за тією ставкою зеленого тарифу, яка діяла на момент здачі сонячної електростанції в експлуатацію. При цьому Зеленський повідомив, що вже йдуть переговори з багатьма інвесторами про перегляд тарифів.

Втім, вже кілька днів по тому Андрій Герус, який очолює комітет Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, спробував заспокоїти інвесторів. Під час круглого столу, організованого для інвесторів, «Нові виклики для української відновлюваної енергетики в разі зміни умов державної підтримки» він заявив, що в комітет поки не розробляє проекти законів, які дозволять переглянути зелений тариф для вже діючих сонячних електростанцій в сторону їх зниження. Крім того, Герус заявив, що ніяких раптових змін законодавства, які не будуть узгоджені з гравцями ринку, прийматися не буде.

Через тиждень після заяви Президента про можливість перегляду тарифів, при Міністерстві енергетики та захисту навколишнього середовища була створена робоча група, мета якої - знайти компроміс, який забезпечить сталий розвиток альтернативної енергетики в Україні в умовах діючого оптового ринку продажу електроенергії. Про важливість проблеми свідчить той факт, що комісію особисто очолив глава міністерства - Олексій Оржель. У Міненерго хочуть зберегти інвестиційну привабливість української відновлюваної енергетики, дати інвесторам упевненість, що держава і далі буде дотримуватися прийнятих на себе зобов'язання, але при цьому шукати підходи, щоб знизити зелений тариф. Адже тільки в липні виробникам, що реалізують електроенергію за зеленим тарифом, було виплачено 1,5 млрд гривень.

Українська сонячна енергетика знає прецедент, коли зелений тариф переглядали «заднім числом». Але це стосувалося тільки обмеженого числа сонячних електростанцій, які належали компанії Activ Solar, яка належить братам Клюєвим. Але тут слід зазначити два моменти:

  • отримання тарифу мала всі ознаки корупційної угоди
  • на момент зниження ставки зеленого тарифу інвестиції практично повністю окупилися, тому знижувалася тільки частка прибутку.

Якщо розглядати ситуацію зі скасуванням діючих зелених тарифів зараз, то Україна отримає десятки позовів в міжнародних арбітражних судах. Як показує досвід Іспанії, рішення виноситься на користь інвесторів, що відсудили майже 790 мільйонів гривень після одностороннього зниження ставки зеленого тарифу урядом країни. У випадку України, розмір позовів складе сотні мільйонів євро, але це - тільки прямий збиток. Неминуче відбудеться падіння інвестиційного рейтингу країни, і не тільки в сфері відновлюваної енергетики. Тому уряд буде змушений шукати вихід і якимось чином домовлятися з інвесторами.