(067) 468-68-36
(067) 468-68-36
(093) 468-68-36

Прием звонков:

Пн-Пт9:00-18:00
Сб-ВсВыходной

У Німеччині почала працювати фабрика, що майже повністю переробляє сонячні батареї

08/10/2018
Підприємство, здатне майже повністю переробляти сонячні батареї, розпочало свою роботу в Німеччині у вересні 2018 року. Його відкрив французький концерн Suez, один зі світових лідерів з утилізації та переробки відходів.
 
 
Вибір Німеччини не випадковий - саме тут в Європі починалося саме активне впровадження альтернативної енергетики, тут найбільшого поширення набули найперші сонячні панелі. За прогнозами фахівців, вже до 2026 року в Німеччині буде потрібно переробити близько 50 тисяч тонн кремнієвих сонячних панелей старого зразка.
 
Звичайна сонячна панель з кристалічного кремнію на 76% складається зі скла, ще 10% припадає на полімерні матеріали, 8% - алюміній, 5% - кремнієві напівпровідники, 1% - мідь, близько 0,1% - срібло. Частка скла в тонкоплівкових модулях значно вище - вона може сягати, в залежності від використовуваного типу напівпровідника, до 90-95 відсотків. Технологія, яку використовує Suez, дозволяє відновити і використовувати знову до 90% матеріалів зі старих сонячних панелей і дозволяє щорічно переробляти до 200 тисяч тонн сировини.
 
Технологія «грубої» переробки, що використовувалась раніше, дозволяла повторно використовувати тільки алюміній, з якого виготовлені рами панелей, скло і мідь. При цьому кремній та інші матеріали, в тому числі срібло не відновлювалися. Метод «глибокої» переробки дозволяє витягти практично всі хімічні елементи, які використовувалися для виробництва сонячних батарей для їх повторного застосування. Цей метод являє собою комбінацію механічних, електрохімічних і термічних процесів.
 
Щоб компоненти розділити для їх подальшої роздільної переробки, попередньо за допомогою піролізу видаляються полімери, що містяться у виробі. У процесі піролізу, який протікає в спеціальному реакторі, відбувається розкладання полімерів з утворенням газової суміші, що складається переважно з бутану, пропану і метану. При цьому всі інші матеріали (за винятком полімерів) залишаються недоторканими. Алюміній і скло готові до подальшого використання вже відразу після піролізу, а кремнієві елементи необхідно піддати подальшій обробці. Електрохімічний процес дозволяє отримати більшість цінних металів.
 
Переробка сонячних батарей: відкладена проблема
Важлива перевага сонячних батарей - довговічність експлуатації, провідні виробники гарантують, що протягом 25 років потужність сонячної панелі не впаде нижче 85% від початкового значення. Навіть після цього вона може функціонувати і генерувати електрику. Тому проблема утилізації сонячних панелей має «відкладений» характер, але вже через 10-15 років її стане неможливо ігнорувати. За прогнозами аналітиків, при збереженні нинішніх обсягів і підходів до переробки сонячних батарей до 2030 року може накопичитися до 8 млн тонн сонячних батарей: морально застарілих, які відслужили 30-річний термін, що вийшли з ладу і т.д. Ще через 20 років становище може стати катастрофічним, адже до цього часу обсяг «електронного сміття» з сонячних панелей виросте до 78 млн тонн.
 
В Євросоюзі неробочі сонячні панелі, згідно Директиви ЄС 2002/96 / EC, відносяться до відходів електричного та електронного устаткування - Waste Electrical and Electronic Equipment directive (WEEE). Відповідно до положення, збором і переробкою сонячних панелей зобов'язані займатися їх виробники.
 
На сьогоднішній день багато виробників вже готові запропонувати своїм покупцям послуги з утилізації сонячних панелей, вироблених ними. Це так званий принцип «розширена відповідальність виробника», яка включає в себе і стадію обігу продукту після того, як його термін служби завершився. Наприклад, американський виробник First Solar, починаючи з 2005 року, створив всесвітню програму, яка передбачає збір і утилізацію тонкоплівкових панелей CdTe. Технологія дозволяє повторно використовувати для виробництва сонячних батарей до 90% напівпровідникових матеріалів, отриманих в результаті переробки.
 
Удосконалення технологій дозволяє зробити утилізацію економічно вигідною. Підрахунки показують, що підприємство виходить на беззбитковість процесу при переробці близько 20 тисяч тонн відходів на рік. За прогнозами аналітиків, до 2030 року вартість вилучених зі старих батарей матеріалів складе близько 450 млн доларів. А до 2050 року ринок переробки сонячних панелей оцінюють в 14-15 млрд доларів, а з відновлених матеріалів можна буде повторно провести виготовлення до 1,5-2 млрд сонячних модулів (це близько 630 ГВт потужності сонячних електростанцій).
 
Дозвільна та проектна документація на будівництво потужних сонячних електростанцій все частіше містить вимогу щодо демонтажу об'єкта після закінчення терміну служби сонячних батарей. Якщо подивитися з практичної точки зору, то демонтаж сонячної електростанції - процес досить простий, адже тут немає капітальних споруд з потужним фундаментом і несучими конструкціями. Крім того, при будівництві сонячної електростанції використовується велика кількість алюмінію, сталі і міді - вартість цих матеріалів цілком може компенсувати витрати на демонтаж сонячної електростанції. При впровадженні технології глибокої переробки сонячних панелей прибуток може скласти 0,01-0,02 долара за кожен утилізований ват потужності.

Комментарии

Сообщения не найдены

Написать отзыв