(067) 468-68-36
(067) 468-68-36
(093) 468-68-36

Прием звонков:

Пн-Пт9:00-18:00
Сб-ВсВыходной

Зелені аукціони: старт призначений на квітень 2020 року

15/12/2019

Уряд розглядає перехід на зелені аукціони як ефективну альтернативу діючому зараз зеленому тарифу. Це допоможе створити на українському ринку альтернативної енергетики конкурентне середовище, при якому дозвіл на будівництво будуть отримувати ті інвестори, які пропонували найменшу вартість за кіловат-час електроенергії. Зелені аукціони допоможуть вирішити кілька проблем:

  • держава зможе частково регулювати обсяги введення в експлуатацію нових об'єктів альтернативної енергетики, насамперед - дуже потужних сонячних і вітрових електростанцій. Приклад 2019 року показує, що вибухове зростання сумарної потужності нових об'єктів «зеленої» генерації створює значні проблеми на енергоринку. З одного боку, все гостріше стає проблема потужностей, що балансують систему, що повинні компенсувати нестабільність електрогенерації , що отримана за рахунок використання відновлювальних джерел енергії. З іншого - можливість планування бюджетних коштів для виплат за викуплене «зелене» електрику, щоб уникнути заборгованостей
  • зниження навантаження на бюджет за рахунок зменшення вартості кіловат-години електрики. За різними оцінками, в порівнянні з нині чинним зеленим тарифом, ціна може знизитися на 10-30%, перш за все - за рахунок значного падіння цін на обладнання для сонячних електростанцій. За останні 5 років ціна на сонячні батареї знизилася майже на 30%, при цьому їх ККД суттєво збільшився. Крім того, зниженню вартості «зеленої» електроенергії буде сприяти і той факт, що за останній час значно вдосконалилися технології будівництва сонячних і вітрових електростанцій, розроблені ефективні методи, які дозволили відчутно знизити втрати при каналізації виробленої електрики від місця генерації і до споживача.

Перші пробні зелені аукціони планувалося провести вже в другій половині 2019 року, але старт розподіл квот на будівництво нових об'єктів альтернативної енергетики на конкурсній основі відкладений до квітня 2020 року. Законом передбачено, що зелені аукціони будуть проводитися двічі на рік - у квітні і жовтні, торги будуть відбуватися в системі «ПроЗорро Продажі». При цьому гранична потужність електрогенеруючих об'єктів буде поступово знижуватися:

  • з 2020 року на аукціонах будуть розподілятися квоти на будівництво сонячних електростанцій потужністю більше 10 МВт, вітрових - більше 20 МВт
  • в 2021 року - сонячні електростанції - понад 5 МВт, вітрові - більше 20 МВт
  • з 2023 - сонячні електростанції потужністю понад 1 МВт, вітрові - 3.

При цьому зелений тариф зберігається для приватних сонячних електростанцій, потужність яких не перевищує 50 кВт.

Переможець аукціону зобов'язаний протягом 2 (для сонячної енергетики) або 3 (для вітроенергетики) років побудувати і здати в експлуатацію об'єкт альтернативної енергетики заявленої потужності. У разі порушення цього зобов'язання, квота виставляється на торги повторно, але при цьому інвесторові не повертається заставна сума (розраховується виходячи з потужності об'єкта).

Деякі аналітики вважають, що зелені аукціони зможуть значно змінити ситуацію на українському ринку альтернативної енергетики. Перш за все, за рахунок скорочення кількості малих і середніх інвесторів, яким буде важко отримати банківські гарантії під будівництво сонячної електростанції. А також конкурувати з великими інвесторами, які можуть закуповувати великооптові партії обладнання за значно нижчими цінами.